Reisul-ulema – Izađite na izbore, dostojanstveno


shadow

Izađimo na izbore, kao muslimani trebamo biti aktivni sudionici u kreiranju naše društvene stvarnosti – poručio je danas reisul-ulema Islamske zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović.

Reisul-ulema je održao hutbu u Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu povodom mevluda i izbora u Bosni i Hercegovini.

Ovom prilikom je kazao kako odgovorne poslove zajednice i društva trebaju obavljati oni koji su ih dostojni po znanju, stručnosti, čestitosti, hrabrosti, posvećenosti i radu za opće dobro.

„Braćo i sestre, trebamo birati, a ne samo glasati. Birajmo one koji su u svojim obećanjima najrealniji, u karakteru najpouzdaniji, najsigurniji i najhrabriji; one koji će odlučno stajati na braniku naših vrijednosti: vjere, slobode, naše zajednice, našeg džemata, sigurnosti našeg naroda i naše domovine. Neka naše povjerenje dobiju hrabri i odlučni, oni koji će se boriti za nas i za našu djecu, koji neće pokleknuti pod poteškoćama i koji će sve dati da ih prevaziđu“, istaknuo je reisul-ulema Kavazović.

Ukazao je i na odgovornost onih koji biraju, naglasivši da je prisebno i promišljeno biranje „doprinos slobodi i budućnosti i nas sada ali i generacija naših potomaka“.

„Molim vas, ne prodajite svoje glasove. Nemojte davati svoju slobodu i slobodu svoje djece za nešto što malo vrijedi; ne pretvarajte sebe i svoju djecu u roblje, svjesno, jer to je gotova propast. Izađite na izbore, dostojanstveno! Birajte, kao slobodni i odgovorni ljudi, one za koje mislite da su dostojni i kojima možete povjeriti svoj život, svoj imetak i svoju čast“, naglasio je reisul-ulema.

Kazao je da u životnom putu poslanika Muhammeda vjernici u svim vremenima treba da pronalaze modele i obrasce za uređenje odnosa i organizaciju života i društava.

„Kao što je rođenje našeg Poslanika, a.s., bilo nagovještaj slobode, neka i nama naš izbor sačuva slobodu i mir“, poručio je, između ostalog, reisul-ulema Kavazović.

Agencija MINA hutbu reisul-uleme prenosi u cijelosti:

„Draga braćo i sestre!
Petak je odabrani dan u kojem obavljamo džuma-namaz. Ovoga petka je naš mubarek još i veći, jer je on prvi u mjesecu u kojem je rođen Muhammed, a.s. Njegovo rođenje donijelo je radost svim svjetovima, i ona traje skoro milenij i pet stotina godina. To je radost zbog nade u spas i u bolji svijet, u pravednije društvo, u milost Allahovu koju svi zaslužuju: „A tebe smo (Muhammede) poslali kao milost svjetovima.“ 

Naša su srca puna radosti i sreće kada se prisjetimo našeg Pejgambera. U njegovom životnom putu, u biografijama koje ga opisuju, mi, i danas i u svim vremenima, pronalazimo modele i obrasce za uređenje naših odnosa i organizaciju naših života i naših društava. On je stalna inspiracija generacijama ljudi na svakom mjestu i u svakom vremenu. I ne samo to: lijep ahlak, čestitost, strpljivost, iskrenost, pouzdanost, poštenje, ljubaznost i poštovanje drugih, njihovo uvažavanje, čvrst karakter, hrabrost i odlučnost, liderstvo i pravedno i pošteno upravljanje zajedničkim dobrima, državništvo i čitava lepeza vrlina i časnih osobina čine ga uzorom za sve ljude. Allah kaže:„Vi u Allahovom poslaniku imate divan uzor.“ 

Zato je nama važno da znamo što više detalja i primjera iz njegove bogate biografije. Jer, život svakog čovjeka izložen je svakojakim iskušenjima i poteškoćama. Nisu to uvijek samo egzistencijalni problemi, često je to i ona životna dilema kojim putem krenuti, kako se postaviti naspram konkretnog životnog problema, kako pomoći i olakšati sebi, svom bližnjem, komšiji, prijatelju. U svim ovim prilikama, ljudi općenito, a muslimani posebno, tragaju za uzorom, za onim modelom ponašanja koji može pomoći da riješimo dilemu, da napravimo pravi izbor koji će biti najbolji za nas, našu porodicu, prijatelje i komšije, za zajednicu u cjelini. U svemu tome, u primjeru Vjerovjesnika, možemo naći uputu, putokaz, živu paradigmu. Jer, njegov život je pun borbe, neprestanih kušnji i izazova. Savladavao ih je svojom istrajnošću i snagom vjere u Boga. Ni pred jednim iskušenjem nije posustao, zastao ili se sapleo. 

Na prvom mjestu, u njegovoj ukupnoj poslaničkoj misiji, bila je briga kako pomoći ljudima, osloboditi ih straha, osigurati im dostojanstven život i zaštititi njihova prava. Allah, dž.š., objavio je riječi:„Došao vam je poslanik, jedan od vas, teško mu je što ćete na muke udariti, jedva čeka da pravim putem pođete, a prema vjernicima je blag i milostiv.“ 

U blizini Allahovog poslanika ljudi su se osjećali ugodno i sigurno. Muslimanska tradicija bilježi veliki broj predaja koje potvrđuju njegovu blagost u postupcima i milost prema vjernicima. Jedne prilike upitali su h. Aliju o Vjerovjesniku, a.s., pa je rekao: “Bio nam je draži od naših imetaka, naše djece, očeva i majki, pa i od hladne vode, kada smo bili žedni. Iako je bio Božiji miljenik, za sebe je uvijek govorio da je Allahov rob, koji nastoji biti zahvalan na darovima koje uživa kao i drugi ljudi: Ne uzdižite me kao što su uzdizali Isaa, sina Merjemina, govorio bi. Ja sam Allahov rob, pa recite: ‘Allahov rob i poslanik'”.

Jedna od njegovih osobina, po kojoj se naročito isticao, bila je ta da je uvijek između dviju opcija birao bolju, halal i lakšu. To je preporučio i svojim sljedbenicima, govoreći im:„Olakšavajte ljudima, nemojte im otežavati, obveseljavajte ljude, nemojte ih tjerati od sebe. Za prijatelje je birao iskrene i pouzdane. Ebu Bekr mu je bio najbolji i najprisniji prijatelj, s kojim je krenuo na svoje životno putovanje, na hidžru.

Braćo i sestre!
Kao naš Pejgamber, začas se nađemo u ozbiljnim i velikim dilemama kod donošenja životnih odluka, posebno onda kada smo u prilici da biramo između više mogućnosti s kojima smo suočeni. Izbor nikada nije lahak, u njemu je, kakav god da je, puno neizvjesnosti. 

Posebno je delikatan izbor u kojem biramo one koji treba da odlučuju o našim zajedničkim poslovima, o raspolaganju našim javnim resursima, uređenju našeg društva i sudbini nas i naših najmilijih. U slobodi koju uživamo, u blagodatima biranja između više ponuđenih opcija, naša je i odgovornost ogromna i značaj našeg izbora i prisebnog i promišljenog biranja jesu i puni doprinos toj slobodi i budućnosti i nas sada i generacija naših potomaka. Stoga, podsjetimo se na važan i sudbinski ključan imprativ našeg Gospodara, koji kaže: „Allah vam naređuje da odgovorne poslove povjerite onima koji su ih dostojni.“ 

Potrudimo se da takve udostojimo našeg povjerenja. Odgovorne poslove naše zajednice i našeg društva neka obavljaju oni koji su ih dostojni po znanju, stručnosti, čestitosti, hrabrosti, posvećenosti i radu za opće dobro, oni koji su prema nama blagi i milostivi, a prema dušmanima hrabri i postojani, koji znaju da su i naša i njihova sloboda bitno određene njihovim odnosom prema Gospodaru svjetova i ukupnom životu i djelu Muhammeda, a.s. 

Podsjetimo se i izreke našeg Pejgambera, koju prenosi h. Aiša r.a.:„Najgori ljudi kod Allaha su parničari koji pretjeruju u svađi.“ Drugim riječima, Vjerovjesnik nam savjetuje da se klonimo ljudi koji su svadljivi i koji prelaze sve granice pristojnosti, da im ne dajemo podršku, jer oni stalnim svađama ruše odnose među nama.

U našim životima, pored ličnih, postoje i zajednički interesi, koji se ogledaju u vršenju javnih poslova. Ovih dana neki od nas se natječu za te pozicije. To je veliki emanet i velika odgovornost. Vjerovjesnik je to potcrtao svom savremeniku Ebu Zerru. Nemaran i neodgovoran odnos prema njemu može na Sudnjem danu proizvesti poniženje i kajanje. No, odgovornost nije samo na njima, već i na nama koji ih biramo. 

Braćo i sestre, trebamo birati, a ne samo glasati. Birajmo one koji su u svojim obećanjima najrealniji, u karakteru najpouzdaniji, najsigurniji i najhrabriji; one koji će odlučno stajati na braniku naših vrijednosti: vjere, slobode, naše zajednice, našeg džemata, sigurnosti našeg naroda i naše domovine. Neka naše povjerenje dobiju hrabri i odlučni, oni koji će se boriti za nas i za našu djecu, koji neće pokleknuti pod poteškoćama i koji će sve dati da ih prevaziđu. 

Neka nam uvijek bude na umu Vjerovjesnik, a.s., i njegov izbor, a on je birao najbolje, najhrabrije, najbogobojaznije, najodanije i najiskrenije. 

Molim vas, ne prodajite svoje glasove. Nemojte davati svoju slobodu i slobodu svoje djece za nešto što malo vrijedi; ne pretvarajte sebe i svoju djecu u roblje, svjesno, jer to je gotova propast. Izađite na izbore, dostojanstveno! Birajte kao slobodni i odgovorni ljudi one za koje mislite da su dostojni i kojima možete povjeriti svoj život, svoj imetak i svoju čast!

Braćo i sestre, izađimo na izbore, kao muslimani trebamo biti aktivni sudionici u kreiranju naše društvene stvarnosti. Nemojmo pristajati na to da neko drugi, u ime nas, kroji našu sudbinu jer bi ona mogla biti preteška za nas i naše potomke.

Kao što je rođenje našeg Poslanika, a.s., bilo nagovještaj slobode, neka i nama naš izbor sačuva slobodu i mir.

Gospodaru naš, olakšaj nam, a nemoj nam otežati. 

Gospodaru naš, daj da se završi s dobrim. 
Amin!“

Author

admin