Reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović, podsjećajući na vizionarsku misiju Gazi Husrev-bega, ukazao je na potrebu pogleda prema budućnosti.
U amfiteatru Gazi Husrev-begove medrese u Sarajevu danas je obilježena 488. godišnjica ove škole, a kako je, obraćajući se velikom broju prisutnih, kazao reisul-ulema, godišnjica uvijek iznova izaziva ponos i diku.
„Nije nam poznato da u širem okruženju ima ijedna obrazovna ustanova s tolikim stažom i s tako dubokim tragom koji je ostao iza nje. Gazi Husrev-begova medresa evo već skoro pola milenija djeluje na ovim prostorima i vrši pozitivan utjecaj na duhovno stanje ljudi, ali i na ukupnu društvenu zbilju“, kazao je reisul-ulema.
Podsjetio je da su kroz ovu školu prošle, odgajale se i obrazovale mnoge generacije učenika.
„Oni koji su ovdje jeli Gazijin hljeb, slušali Gazijine muderise i obrazovali se u Gazijinim učionicama uvijek su prednjačili u dobru, snažno se zalagali i branili istinu i svojim načinom života pronosili visoke vrijednosti islama i njegove kulture u mnogim područjima života i udarali pečat na grandiozna duhovna, intelektualna, kulturna, umjetnička i druga ostvarenja – od kojih mnoga, ne samo da su bila most ka novim ostvarenjima, već i danas traju. Nadam se da će i generacije koje dolaze biti jednako tako dobre, produktivne i vjerne svojoj vjeri i svojoj zemlji, i da će pronositi i u životnu stvarnost ugrađivati visoke vrijednosti vjere, kulture, morala i posvećenosti“, naglasio je on.
Dodao je da ova nada nije bez osnova, jer „u Gazijinim hajratima ima nečeg misterioznog, nečeg čudesnog: oni vrše snažan utjecaj na ljude i na neki poseban način preporađaju njihova srca i umove“.
„To je jasan pokazatelj da je imetak koji je te hajrate izgradio stečen na halal način i uvakufljen s čistom namjerom. Eto, pored ostalog, i zato smo – mi, današnji – angažirani na očuvanju i zaštiti Gazijinih hajrata, kao i na njihovom unaprjeđenju, licem okrenuti prema budućnosti. Jer, da Gazi Husrev-beg pri osnivanju svojih hajrata nije pred očima imao budućnost, oni budućnosti ne bi ni imali“, naveo je reisul-ulema.
Akcentirao je da trebamo „izvršiti emanet kako treba“, te da Medresa treba biti sačuvana i njegovana i u budućnosti.
„Nastava u Medresi uvijek je bila napredna, konstruktivna i izazovna; uvijek je pred učenicima otvarala vrata prema prosperitetu i boljitku, i istovremeno udovoljavala zahtjevima islama i trenutnim potrebama društva. Tu crtu apostrofirao je i sam Gazija u svojoj vakufnami, nalažući da se za muderisa u školi koju uvakufljuje, „postavi učen, izvrstan, uzorit i razborit čovjek koji usmenom i pisanom riječju raskriva zastore sa istine, koji spaja grane i korijene znanosti, koji vlada racionalnim i tradicionalnim“. Drugim riječima, da se za profesore biraju najbolji: prosvijećeni ljudi, koji vide dalje od drugih i koji su uzorni, predajući učenicima stručne discipline „u skladu s onim što običaj i mjesto zahtijevaju““, izjavio je reisul-ulema.
Učenici ove škole se, dodao je, trebaju odgajati i obrazovati u tom duhu, uvijek vodeći računa o intencijama svoje vjere.
„Uvijek se u obzir moraju uzimati okolnosti vremena i uvijek nastavu prilagođavati tim okolnostima, kako bi se bilo aktuelno. Jer, u vjeri imaju postojana načela i jasno definirani ciljevi, dok sredstva za ostvarivanje tih ciljeva neminovno trpe promjene“, istkanuo je on.
Ova medresa učenike treba da priprema i za narednu fazu. Muderisi Gazi Husrev-begove medrese učenike trebaju pripremati za vrijeme koje dolazi i učiti ih da promišljaju stvari, da budu kreativni, smatra reisul-ulema.
„Ako tako budemo radili – a nadam se da hoćemo – ići ćemo naprijed i uvijek biti atraktivni, u protivnom ćemo zaostati u vremenu i biti potisnuti, postati suvišni, ili čak štetni. Ta, ne izučavaju se uzalud povodi objave Kur’ana. To znači da Kur’an treba tumačiti kao jedan nepretrgnut proces, i kontekstualno. Bez poznavanja tih povoda, tih konteksta, neke kur’anske iskaze nećemo moći pravilno shvatiti“, kazao je on.
Život je jedan kontinuiran proces, te se i propisi islama trebaju sagledavati u tom svjetlu, uvijek imajući u vidu vjerozakonski okvir i intencije islama; to jest ciljeve koje islam želi ostvariti, naglasio je reisul-ulema.
„Učenike treba učiti takvom pristupu i nastavne programe prilagođavati tome. Čestitam organizatorima ove svečanost što su i ove godine u program uvrstili dodjelu plaketa, priznanja i zahvalnica zaslužnima. To je ispravno opredjeljenje i treba ga njegovati. Jer, priznanje je podrška i zahvalnost na učinjenom; i poticaj. Allah voli kada se ljudi međusobno potiču na dobro, i kad se nadmeću ko će više dobra učiniti. Muslimani su tome pozvani eksplicitno, pa su se dužni odazvati. Neka Uzvišeni Allah unese novu pozitivnu energiju u sve zavode i ustanove velikog Gazi Husrev-bega i neka oni unesu nov život u naša srca i u našu Bosnu“, poručio je danas reisul-ulema Husein-ef. Kavazović.