Prvi susreti profesora islamskih fakulteta s područja Balkana, u organizaciji Uprave za obrazovanje i nauku Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, završeni su danas diskusijom na Fakultetu islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu.
Suorganizator susreta bio je Fakultet islamskih nauka, a radna tema je bila „Visoko islamsko obrazovanje na Balkanu: perspektive razvoja i saradnje“.
Cilj organizacije radnog susreta profesora islamskih fakulteta bila je razmjena iskustava u vezi modela organizacije i rada islamskih fakulteta na Balkanu, upoznavanje sa studijskim i nastavnim planovima i programima i razmatranje mogućnosti unapređenja institucionalne saradnje i razmjene profesora.
„Konferencija je ispunila ciljeve. Predstavljeni su fakulteti, radili smo po katedrama, stekli smo uvid kako se pojedine discipline izučavaju na fakultetima, institutima, razmijenili smo iskustva. Govorili smo i o problemima s kojima se susrećemo, a isto tako i perspektivama naše buduće saradnje. Jako je važno da otvaramo mogućnosti naše saradnje, koje se ogledaju u naučno-istraživačkom polju, tako i jačanju međuinstitucionalnih odnosa“, naglasio je dekan Fakulteta islamskih nauka prof. dr. Mustafa Hasani.
Dr. Ekrem Tucaković, voditelj Odjela za visoko obrazovanje Uprave za obrazovanje i nauku Rijaseta Islamske zajednice, naveo je da je na osnovu razgovora koji su vođeni ukazano na potrebu organizacije ovakvih susreta.
„Ukazano je na potrebu razmjene profesora, razgovora o ujednačavanju standarda i kriterija, o budućoj projekciji razmjene studenata, zajedničke izrade nastavnih planova i programa. Značajan dio razgovora bio je posvećen nastavnim planovima i programima i literaturi. Tu ima jako puno prostora za saradnju, i ono što nas posebno raduje jeste opredjeljenje da se s ovim susretima, na institucionalnom nivou nastavi i u narednom periodu“, kazao je dr. Tucaković.
Skupu su prisustvovali asistenti i profesori islamskih studijskih programa i programa islamske vjeronauke s Fakulteta islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu, Islamskog pedagoškog fakulteta u Zenici, Islamskog pedagoškog fakulteta u Bihaću, Fakulteta za islamske studije u Novom Pazaru, Fakulteta islamskih nauka u Prištini, Fakulteta islamskih nauka u Skoplju, Višeg islamskog instituta u Sofiji, predstavnici partnerskih univerziteta iz Republike Turske i jedan broj istraživača islamskih disciplina iz Albanije.
„Smatram da je osnovna vrijednost ove konferencije u prilici da razgovaramo, iskomuniciramo naše dosadašnje doprinose, snage ali i slabosti. Sigurno postoje polja na kojima možemo bolje, kvalitetnije i više. U toj zajedničkoj komunikaciji, dijalogu, možemo pronaći kvalitetna rješenja za izazove s kojima se suočavamo“, izjavio je prof. dr. Aid Smajić, sa Fakulteta islamskih nauka.
Doc. dr. Harun Eminagić, prodekan na Fakultetu za islamske studije u Novom Pazaru, iskazao je zadovoljstvo zbog prilike da ovaj fakultet bude dio ove konferencije.
„Fakultet islamskih nauka u Sarajevu je ipak paradigma islamskih fakulteta u regionu, i u svom razvoju i radu smo se ugledali na njih, i bila je nasušna potreba da nas sve okupi pod svoje okrilje. Imali smo priliku da razmijenimo mišljenja, iskustva, ali i probleme i izazove s kojima se suočavamo svako na svom terenu“, izjavio je on.
Važno je naglasiti da su među učesnicima bili i gosti iz Turske.
„Izražavam veliku radost što sam učestvovao na ovoj konferenciji, kao i veliko zadovoljstvo da je okupila veliki broj nastavnika i saradnika s područja Balkana. Teme na koje posebno želim ukazati jesu na koji način islamski fakulteti s područja Balkana mogu biti u službi društvene zajednice, i na taj način odgovoriti savremenim izazovima društva u kojem mi živimo. Nadam se da će ova konferencija, na najbolji mogući način napraviti iskorak islamskih fakulteta prema društvu i svim izazovima s kojima se oni suočavaju“, kazao je prof. dr. Anmar Alhashimi, sa Fakulteta islamskih nauka Univerziteta Sultan Mehmet Fatih u Istanbulu.
Kako je zaključeno, ovakvi susreti su važni i prilika su za predstaviti vlastiti akademski i predavački rad profesorima istog ili sličnog univerzitetskog okruženja, ali i učiti iz njihovih iskustava.