U okviru manifestacije “Dani Ajvatovice” večeras su u Elči Ibrahim-pašinoj medresi u Travniku predstavljena četiri djela koja autorski ili prevodilački potpisuje akademik Enes Karić.
„Organizator manifestacije je odabrao dio mog opusa koji sam objavio Izdavačkoj kući Tugra. Riječ je o četiri knjige, neke od njih sam preveo, a neke napisao. Večeras govorimo o mojoj autorskoj knjizi ‘Kako tumačiti Kur’an’ koja je iznikla iz onoga što se zove klasična islamska hermeneutika. Druga je knjiga koju sam priredio, a koja govori o reisu Džemaludinu Čauševiću. Treća knjiga o kojoj govorimo je prevedeno Gazalijevo djelo koje govori o tome kako se klasični muslimanski um čudio nad onime što nazivamo postojanje. Četvrta knjiga je ‘Obrazovna filozofija i praksa’, čiji je autor Nedžib Atas, savremeni malezijski profesor koji se bavio profiliranjem obrazovnih programa i univerziteta“, pojasnio je akademik Karić.
O knjizi “Kako tumačiti Kur’an” ovom prilikom govorio je muftija travnički dr. Ahmed Adilović, koji je istakao važnost općeg obrazovanja onog ko tumači Kur’an, poznavanja arapskog jezika, rezumijevanja konteksta Objave, podsjetivši i na druge uslove koje mufessir treba ispunjavati.
U svojstvu promotora o knjizi je govorio direktor izdavačke kuće “Tugra” Ismet Veladžić koji je razgovor o ovim djelima ocijenio značajnim za izdavačku kuću, ali i za posjetioce.
„Čast je objaviti djela autora kao što je akademik Karić, ne samo iz izdavačkih razloga, već i zbog samog imidža izdavačke kuće. Mi smo objavili i njegova književna djela, a večeras govorimo o izdanjima iz drugih oblasti“, kazao je Veladžić.
U Elči Ibrahim-pašinoj medresi večeras je postavljena i izložba “Reisul-uleme u Bosni i Hercegovini, 1882.-2019.”.
Izložbu je otvorio arhivista Gazi Husrev-begove biblioteke, mr. Meho Manjgo koji je kazao da je ona prvi put predstavljena u okviru svečanog programa uručenja Odluke o izboru reisul-uleme za mandatni period od 2019. do 2026. godine.
Kako je pojasnio, namjera Biblioteke je da ovom retrospektivnom izložbom u formi slike i riječi predstavi historijat i nosioce funkcije reisul-uleme od 1882. godine do danas.
Portreti reisul-ulema su rađeni u istoj tehnici, a autor je akademski slikar Ahmet Hundur. Izložbu će biti moguće pogledati u Medresi sve do završetka bajramskih praznika.