U novom broju novina Preporod od 1. novembra analiziran je rad pojedinih turističkih vodiča u Sarajevu, koji zlonamjernim komentarima o Sarajevu kod turista ostavljaju utisak da se nalaze u vrlo problematičnom društvu.
Prema svjedočenju građana, koji su reagirali u Redakciji, pojedini vodiči, umjesto objašnjenja da je riječ o prvenstveno različitoj arhitekturi pored natpisa „Sarajevo Meeting of Cultures“, opisuju Baščaršiju zaostalim dijelom Sarajeva, dodajući da je to „kultura kao u Libanu, Iranu, Sudanu…“, a pokazujući u suprotnom pravcu prema Katedrali, turistima tumače da je to „ zapadna kultura i civilizacija“.
Druga svjedočenja ukazuju da pojedini vodiči pred Begovom džamijom objašnjavaju da su muslimani „na kamenu ispred džamije odsijecali glave“, da je sahat-kula pokvarena, te da u Sarajevu nema više ni Srbina ni Jevreja.
Mnogo je bolje i dalekosežnije govoriti o pozitivnim i dobrim stranama koje privlače turiste, jer, njih ne interesira politička situacija i to što imamo tri predsjednika, njih interesiraju zanimljivosti i ljepote, od pitke vode u česmama do Vrela Bosne i olimpijskih planina.
Vodiči ne bi, dakle, trebali davati ocjene i procjene političke i tendenciozne naravi, pogotovo ne one koje su subjektivne i zlonamjerne.
Ovo, tim prije, što su učestale primjedbe na vodiče koji još k tome nemaju ni licencu, a nisu ni državljani BiH.
Svježa je i upozoravajuća vijest koja govori da je u centru Sarajeva, tačnije na Baščaršiji videom zabilježen rad nelegalnog turističkog vodiča iz Srbije.
Između ostalog, Preporod donosi i tekst dr. Šaćira Filandre o Pokretu imama koji je potresao bivšu Jugoslaviju, reportažu iz Španije, priče o mladim teolozima koji su u Bihaću pokrenuli taxi firmu, kao i priču o njemačkom glumcu bosanskih korijena Edinu Hasanoviću: “Bosna nije jeftini teatar, Bosna je zrak koji se udiše.“